Lumendi ilk ‘kesisiz apendektomi’ prosedürünü bildirdi…

Minimal invaziv cihaz geliştiricisi Lumendi, sisteminin ilk tam kesisiz apendektomiyi gerçekleştirmek için kullanıldığını bildirdi – hasta ertesi sabah işe dönebildi. 

İnce bir apandis tipik olarak açık cerrahi veya laparoskopik bir prosedürle çıkarılır ve cilt veya karın duvarından bir veya daha fazla delik açılır. Diğer yöntemler arasında iç mide veya vajinal duvarlardaki kesiklerden küçük organa erişim yer alır. 

Bunun yerine, Lumendi’nin tek kullanımlık DiLumen sistemi geleneksel, standart bir endoskopa bağlanır ve cihazın hareketlerini ve çevreleyen organı stabilize etmeye yardımcı olarak prosedürün tamamen bağırsak içinde gerçekleştirilmesine izin verir.

Endoskopu kaplayan yumuşak, esnek bir kılıftan oluşan sistem, bağırsağı yerinde tutmaya yardımcı olmak için iki şişirilmiş balon kullanarak klinisyenlere daha fazla kontrol sağlar. Baltimore’un Mercy Tıp Merkezi’ndeki cerrahlar, apandisin açıklığında bulunan bir lezyonu çıkarmak için cihazı kullandılar.

Lumendi’ye göre, hasta prosedürü takiben hiçbir ağrı bildirmedi, doğrudan üniteden eve taburcu edildi ve düzenli fiziksel aktiviteye hızlı bir şekilde devam edebildi.

Sergey Kantsevoy, Terapötik Endoskopi için Mercy Medical’in Merkezi müdürü ve prosedürü uygulandı, söz konusu tarafından sağlanan “istikrar ve dinamik çekiş [çift balon platformu] tamamen endoskopik lümen içi apandis ameliyatı teknik olarak mümkün kılar. Ayrıca karın duvarında kesi veya delinme ihtiyacını ortadan kaldırarak ameliyat sonrası kesi fıtığı ve intraperitoneal yapışıklık riskini azaltır. “

İLGİLİ: Lumendi’nin kolonoskop stabilizatörü, FDA onayını alıyor

Lumendi’ye göre DiLumen sistemi, Aralık 2016’da FDA izni aldığı ve Cornell Üniversitesi, Weill Cornell Medicine ve New York Presbyterian ile işbirliği içinde geliştirildiği Avrupa ve ABD’de 1.300’den fazla prosedürde kullanıldı.

Lumendi’nin başkanı ve CEO’su Peter Johann’a göre şirket, ürünlerinin kapsamını karmaşık poliplere, kanser öncesi lezyonlara ve alt gastrointestinal sistemin invazif olmayan erken kanserlerine karşı kullanımının ötesinde genişletmeye odaklanıyor.

Daha Fazlasını Okuyun

https://www.fiercebiotech.com/medtech/lumendi-reports-its-first-incisionless-appendectomy-procedure

Leave a Comment