Giyilebilir Robotik İskelet ReWalk 6.0 ( Yürüme Yardımcısı )

ReWalk, paraplejiklerin dik durması, yürümesi ve merdiven çıkması için elektrikli bacak ataşmanlarını kullanan ticari bir biyonik yürüyüş yardım sistemidir. Sistem bir sırt çantası pili ile çalışır ve kullanıcının hareketlerini algılayan ve geliştiren basit bir bilek monteli uzaktan kumanda ile kontrol edilir.

ReWalk 6.0 hastaların kişisel kullanımı için dizayn edilmiştir. Yenilikçi teknolojisi ile omurilik yaralanması (SCI) olan hastaların yeniden ayağa kalmasını, yürümesini ve merdiven inip çıkmasını sağlamaktadır.

ReWalk Rehabilitation, klinik rehabilitasyon ortamında kullanılması amacıyla tasarlanmıştır. Klinikler, hastaneler ve fizik tedavi merkezleri gibi klinik ortamda kullanılan ReWalk Rehabilitation hastaların faydalı egzersizler yapmasına imkan sağlar.

ReWalk Robotics hafif ve giyilebilen bir dış iskelet formundadır ve tekerlekli sandalyeye bağımlı kişilerin kalça ve dizlere monte edilmiş pille çalışan motor aracılığıyla ayağa kalkmasını sağlamaktadır.

ReWalk Robotics giyilerek bağlanan bir destek sistemi, bilgisayar bazlı bir kontrol sistemi ve hareket sensörleri ile kullanıcı tarafından tetiklenebilen bir hareketlilik sağlamaktadır. Sistem, bacaklardaki doğal yürüyüş paternini taklit ederek bağımsız ve kontrollü yürüyüş imkanını kişilere sunmaktadır.

Evde, işte ve tüm sosyal ortamlarda tüm gün kullanılabilen ReWalk cihazı hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinde etkili sonuçlar almasını sağlamaktadır.

ReWalk Robotics’i satın alan hastalara cihaza uyum sağlaması ve kullanabilmesi için gerekli olan eğitim Ankara’da bulunan yürüme merkezimizde eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir.

Cihazı satın almadan fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecine katkı sağlamak isteyen hastalar için Simay Medikal tarafından ReWalk kullanım paketleri sunulmaktadır. Bu paketler ile hastalar ReWalk cihazı ve eğitmen ile birlikte birebir çalışma yapma imkanı bulunmaktadır.

ReWalk’u kullanabilmek için el ve omuzların koltuk değneği veya yürüteç desteği açısından yeterli olması, iskelette kırık olmaması ve sağlıklı kemik yoğunluğu gerekmektedir. ReWalk için hastaların 1.60 cm ila 1.90 cm arasında boy ve maksimum 100 kg vücut ağırlığına sahip olması gerekmektedir.

Hastalık geçmişinde SCI (MS, CP, ALS, TBI vs) haricinde ağır nörolojik yaralanmalar geçirmiş kişiler, mevcut durumlarında ağır tıbbi rahatsızlıkları olanlar (enfeksiyon, dolaşım, kalp ve akciğer rahatsızlıkları, dekübitus ülseri gibi), ağır derecede spastisite hastalar (Ashworth 4), dengesiz omurga veya iyileşmemiş kol veya bacak veya pelvik kırıkları olan kişiler, heterotopik katılaşma, önemli derecede sürekli kas kasılması yaşayan kişiler, psikiyatrik veya bilişsel açıdan cihazı uygun kullanabilme ehliyeti olmayan kişiler ve hamilelik sürecindeki kadınlar cihazı kullanmaya uygun değildir.

ReWalk, ABD’de Amerikan Gıda ve İlaç Kurumundan (FDA) 2014 yılında piyasaya sunum izni alınmış ilk dış iskelet sistemidir. Dünyanın diğer bölgelerinde ise CE sertifikası olan ve yerel mevzuatlara göre onaylı bir sistemdir.

rewalk 6.0