CVVH (Sürekli Venö-Venöz Hemofiltrasyon)

Rabdomiyoliz veya cerrahi ya da sepsis sonrasi oluşan orta büyüklükteki moleküllerin ve böbrek hasarı & yetmezliği neticesinde oluşan küçük moleküllerin ve suyun uzaklastırılmasına imkan sağlar.

cvvh

Bu teknik, normalde su, üre, kreatinin veya tuzlar gibi böbrekler tarafından temizlenecek olan tüm maddelerin yanı sıra vücut hücrelerine zarar veren ve genellikle nefrotoksik olan orta büyüklükteki maddelerin çıkarılmasına izin verir. Bu terapi genellikle 2-3 gün ila 2-3 hafta arasında sürebilecek böbrek fonksiyonu düzelene kadar sürekli olarak 24/24 yapılır.

HVHF: Yüksek Hacimli HemoFiltrasyon teknik olarak CVVH’ye benzer, ancak daha yüksek ultrafiltrat ve kan akışları kullanır, böylece sürekli yerine günde birkaç saat (yani 6-12) tedavi yapılmasına izin verir. HVHF, sepsis durumunda da klinik düzelme sağlayabilir, ancak bu hala tartışmalıdır.

Uygulama örnekleri

Sıvı yüklenmesi
Konjestif kalp yetmezliği
Akut böbrek yetmezliği
Crush sendromu
Laktik asit
Teknik Bilgiler

CVVH’de kan, tuzlar, üre, kreatinin veya diğer orta büyüklükteki maddeler gibi suyun bu durumda önemli olan diğer maddelerle birlikte filtrelenmesine izin veren bir hemofiltreden geçirilir ve elde edilen sıvı ultrafiltrat olarak adlandırılır. Ultrafiltrat, istenen maddelerin gerekli açıklıklarına izin veren bir oranda çıkarılır. Bu oran diğer maddeler için genellikle çok önemli olduğundan, su gibi istenmeyen kayıpları telafi etmek için kanda bir ikame sıvısı enjekte edilir.