Aydın’da koronavirüs testi poztif çıkan hasta, uygulanan İmmün Plazma ve Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon tedavi yöntemleriyle 29 gün sonra taburcu edildi. 

Aydın’da 22 Nisan 2020 tarihinde Kovid-19 tanısı konulan 58 yaşındaki Y.A. adlı hasta, Aydın Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’ ne yatırılarak tedavisine başlandı. İlaç tedavisine rağmen klinik durumu ağırlaşan hasta, 27 Nisan 2020 tarihinde yoğun bakım ünitesine alındı. Burada ilaç tedavisine ek olarak Sağlık Müdürlüğünün organizasyonunda, İmmün Plazma ve Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon tedavileri birlikte uygulandı. 
Aydın’da ilk olarak ve ülkemizde de çok az sayıda hastanede uygulanan Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon (kanda dolaşan zararlı sitokin maddelerinin seviyelerini düşürerek bağışıklık sisteminin zayıflamasını önleme ve organ yetmezliğini engelleme metodu) ve İmmün Plazma tedavilerinin birlikte uygulanması ile hastamızın klinik durumunda hızlı bir iyileşme gözlendi. Hastamız 16 Mayıs 2020 tarihinde yoğun bakım ünitesinden servise çıkarıldı. Servis izlemlerinde de klinik düzelmesi devam eden dün hastaneden taburcu edildi. 
29 gün süren tedavi sürecinin sonunda taburcu olan hasta Y.A. “Doktor ve hemşirelerden çok memnunum. Allah hepsinden razı olsun” diyerek mutluluğunu ifade etti.

https://www.haberler.com/aydin-da-kovid-19-tedavisinde-bir-ilk-13249748-haberi/

Leave a Comment